Může modré světlo škodit pokožce?

12.11.2020

Odkud pochází modré světlo? 

Modré světlo je na slunci, smartphonech a jiných elektronických zařízeních. Tato forma světla je pásmo viditelné jako světlo s modrou / fialovou krátkou vlnovou délkou. Toto spektrum tvoří asi 35% slunečního elektromagnetického záření.

Pokud jde o stárnutí pokožky, UV paprsky jsou známou příčinou stárnutí peti - ale výzkum se více začal zabývat i modrým světlem. 

O tom, že má modré světlo - i když musí působit mnohem déle - podobně škodlivé účinky jako UV záření, ví jen velmi málo lidí. Podle dermatologů je velmi patrné, že pleť mladých lidí dnes stárne - právě kvůli nadužívání chytrých telefonů, tabletů a notebooků - mnohem rychleji, než stárla pleť jejich rodičů v jejich věku. Takže šest hodin před monitorem má kvůli modrému světlu stejně negativní účinek na pleť jako půlhodina na slunci v pravé poledne bez UV ochrany.

Jak modré světlo působí na pokožku?

Studie naznačují, že modré světlo může pronikat kůží, generovat volné radikály a rozkládat kolagen. Příliš mnoho modrého světla může také ztmavit hyperpigmentaci.  

Jak chránit pokožku před modrým světlem?

Chraňte pokožku fyzickým (aka minerálním) opalovací krém, který obsahuje oxid zinečnatý, jako je Invisible Physical Defense SPF30. Tato složka pomáhá chránit pokožku před modrým světlem. Pomáhá také chránit pokožku před UV paprsky - což představuje známější hrozbu. Sluneční světlo a elektronická zařízení se dostávají do pokožky uvnitř i venku, takže je důležité chránit pokožku, i když jste většinu dne uvnitř. Např. zelený čaj Matcha, vám může také pomoci doplnit péči o pleť antioxidanty. Tyto antioxidanty působí proti poškození volnými radikály, ke kterému dochází z UV a viditelného světla.